Przepisy
Uprawnienia zakładów
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym urządzenia techniczne oraz materiały i elementy stosowane do ich wytwarzania, naprawy lub modernizacji mogą być wytwarzane, naprawiane lub modernizowane przez podmioty posiadające uprawnienie, wydane przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego w formie decyzji administracyjnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej – uprawnienie nie jest wymagane w przypadku wytwarzania urządzeń technicznych i ich elementów, które są wprowadzane na polski rynek na podstawie przepisów dyrektyw UE oraz w przypadku urządzeń technicznych określonych w art. 20a ustawy o dozorze technicznym.
Uprawnienie nie jest również wymagane, gdy podmiot naprawiający lub modernizujący świadczy taką usługę okazjonalnie i zastosuje właściwą technologię naprawy lub modernizacji, uzgodnioną i nadzorowaną przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o dozorze technicznym.
Wymóg posiadania uprawnienia dotyczy zarówno zakładów krajowych jak i zakładów zagranicznych.
Transportowy Dozór Techniczny wydaje uprawnienia do wytwarzania, naprawy lub modernizacji zakładom krajowym i zagranicznym w zakresie dotyczącym urządzeń technicznych, które podlegają pod dozór tej jednostki dozoru technicznego.
Uprawnienie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, które obejmuje sprawdzenie wnioskującego w zakresie spełniania wymagań określonych w art. 9 ust. 2 o dozorze technicznym tj.:
- wdrożenia właściwej technologii wytwarzania, naprawy lub modernizacji,
- posiadania urządzeń zapewniających wytwarzanie, naprawę lub modernizację zgodnie z technologiami, o których mowa powyżej,
- zatrudniania pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, określonych w odrębnych przepisach,
- posiadania zorganizowanej kontroli jakości,
- możliwości przeprowadzenia badań niszczących i nieniszczących wytwarzanych, naprawianych lub modernizowanych urządzeń technicznych oraz materiałów we własnym laboratorium lub laboratorium uznanym przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego.
Nadanie uprawnienia może nastąpić alternatywnie, w trybie art. 9 ust. 3 ustawy o dozorze technicznym, zgodnie z którym wymagania określone w art. 9 ust. 2 ww. ustawy uważa się za spełnione, jeżeli wytwarzający, naprawiający lub modernizujący urządzenia techniczne posiada system jakości zgodny z Polskimi Normami, zatwierdzony i nadzorowany przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego.
Stosowanie procesów spajania (spawanie, lutowanie zgrzewanie) w czynnościach objętych uprawnieniem wymaga wcześniejszego uzyskania w jednostce certyfikującej TDT kwalifikacji technologii spajania w zakresie odpowiadającym zakresowi wnioskowanego uprawnienia.
Ubiegający się o nadanie uprawnienia powinien również zatrudniać personel o odpowiednim zakresie kwalifikacji, które są potwierdzone przez TDT na zgodność z normami PN-EN ISO oraz zapewnić właściwą kontrolę jakości połączeń spajanych.
Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym osoby wykonujące czynności spawania, zgrzewania, lutowania oraz przeróbkę plastyczną i obróbkę cieplną w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz wytwarzania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji tych urządzeń obowiązane są posiadać zaświadczenia kwalifikacyjne potwierdzające umiejętność praktycznego wykonywania tych czynności oraz znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych w tym zakresie.
Zatrudnianie osób posiadających ww. kwalifikacje jest jednym z niezbędnych warunków uzyskania uprawnienia na podstawie art. 9 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, jeśli zakres uprawnienia obejmuje czynności spawania, zgrzewania, lutowania, przeróbki plastycznej lub obróbki cieplnej.
Kwalifikacje osób wykonujących czynności spawania, zgrzewania, lutowania potwierdzane są na zgodność z normami PN-EN ISO w procesie certyfikacji personelu przez jednostkę certyfikującą TDT. Wniosek o certyfikacje personelu wraz z informacją na temat certyfikacji kwalifikacji osób, znajdują się w zakładce Certyfikacja osób. Zaświadczenia kwalifikacyjne dla spawaczy, zgrzewaczy i lutowaczy wydawane są po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego (egzaminie teoretycznym i praktycznym).
Wnioski o sprawdzenie kwalifikacji w zakresie wykonywania czynności przeróbki plastycznej i/lub obróbki cieplnej oraz znajomości warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych, w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz wytwarzania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji tych urządzeń, należy składać wraz z wnioskiem o nadanie uprawnienia do właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności Oddziału Terenowego TDT. Adres i dane teleadresowe do Oddziałów Terenowego TDT można znaleźć w zakładce Kontakt.
Jeśli osoby zgłoszone przez uprawnionego (posiadającego już decyzję zezwalającą na wykonywanie wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych) do wykonywania przeróbki plastycznej i/lub obróbki cieplnej nie posiadają zaświadczeń kwalifikacyjnych wydanych przez TDT, to wnioski
o sprawdzenie kwalifikacji tych osób, należy złożyć po otrzymaniu pisma powołującego inspekcję okresową, do właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności Oddziału Terenowego TDT, z 3-tygodniowym wyprzedzeniem przed planowaną datą inspekcji okresowej.
W przypadku gdy, wniosek o sprawdzenie kwalifikacji składany jest za pośrednictwem innych podmiotów niż osoba zainteresowana (np. pracodawcy), to wymagane jest, aby do wniosku dołączane było pełnomocnictwo dla tego podmiotu, do reprezentowania danej osoby przed TDT.
Za udzielone pełnomocnictwo należy wnieść opłatę skarbową, która wynosi 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa, zgodnie z Częścią IV Załącznika Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia zawartą w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Opłaty od udzielonego pełnomocnictwa należy wnosić na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla oddziału terenowego TDT, w którym składa się pełnomocnictwo (numer konta można sprawdzić na stronie urzędu miasta). Udzielone pełnomocnictwo oraz kopię dokumentu potwierdzającego wniesienie ww. opłaty należy dołączyć do wniosku.
Zwolnione z opłaty skarbowej są m.in. dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia – poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu.
Sprawdzanie kwalifikacji może być również przeprowadzone na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek o sprawdzenie kwalifikacji osoba zainteresowana składa w formie papierowej lub elektronicznej (wymagany podpis kwalifikowany).
Osoby zgłoszone do sprawdzenia kwalifikacji w zakresie wykonywania przeróbki plastycznej i/lub obróbki cieplnej powinny mieć ukończone 18 lat oraz władać językiem polskim w stopniu umożliwiającym przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego lub powinien być zapewniony udział tłumacza przysięgłego.
Zgodnie ze złożonymi wnioskami komisja przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne, polegające na sprawdzeniu:
– praktycznych umiejętności wykonywania przeróbki plastycznej i/lub obróbki cieplnej, np. podczas wykonywania elementów próbnych,
– wiedzy osób wykonujących czynności przeróbki plastycznej i/lub obróbki cieplnej.
Na podstawie pozytywnych wyników sprawdzenia kwalifikacji w zakresie wykonywania czynności przeróbki plastycznej i/lub obróbki cieplnej oraz znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych wystawiane jest zaświadczenie kwalifikacyjne, potwierdzające sprawdzenie kwalifikacji w zakresie wykonywania czynności przeróbki plastycznej i/lub obróbki cieplnej.
Za sprawdzenie ww. kwalifikacji, pobierana jest opłata w wysokości 3,75 % kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1631, 1674), obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
W chwili obecnej jest to 306,81 zł.
Opłaty za sprawdzenie kwalifikacji należy wnosić na poniższe konto TDT:
Transportowy Dozór Techniczny
ul. Puławska 125, 02-707 Warszawa
97 1130 1017 0020 1237 5820 0002
Bank Gospodarstwa Krajowego Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa
Potwierdzenie wniesienia opłaty za sprawdzenie kwalifikacji należy dołączyć do wniosku o sprawdzenie kwalifikacji.
Zapraszamy na szkolenie z procedur nadawania uprawnień zakładom! → szczegóły |
Wnioski, załączniki i opis zalecanej zawartości instrukcji technologicznej i instrukcji kontroli
Do pobrania
- Wniosek o nadanie uprawnienia TDT
- Załącznik do wniosku - technologia - spajanie metali
- Załącznik do wniosku - technologia - przeróbka plastyczna
- Załącznik do wniosku - technologia - obróbka cieplna
- Załącznik do wniosku - wykaz urządzeń i przyrządów
- Załącznik do wniosku - wykaz osób odpowiedzialnych
- Załącznik do wniosku - wykaz osób uprawnionych w zakresie technologii spajania metali
- Załącznik do wniosku - wykaz osób wykonujących czynności
- Zalecana zawartość instrukcji technologicznej i instrukcji kontroli jakości
- Wniosek o sprawdzenie kwalifikacji obróbka cieplna, przeróbka plastyczna