Przejdź do treści Wyszukiwarka Kontakt
TDTAktualnościJednostka CertyfikującaKolejny sukces TDT na posiedzeniu ECWRV!


Transportowy Dozór Techniczny, jako jedyna jednostka w Europie spoza Niemiec, uzyskał możliwość umieszczania certyfikatów zgodności dla materiałów dodatkowych w niemieckim rejestrze certyfikowanych materiałów dodatkowych do spawania pojazdów szynowych i ich części składowych zgodnie z rozdziałem 5.3.2 normy EN 15085-4, w którym do tej pory zamieszczane były jedynie certyfikaty wydawane przez DB Systemtechnik GmbH Werkstoff- und Fügetechnik, I.T-IVI 3(2) Fachberatungsstelle Schweißtechnik Zertifizierungsstelle für Schweißzusätze.

W listopadzie w węgierskim Szolnok odbyło się 19. Posiedzenie Europejskiego Komitetu ds. Spawania Pojazdów Szynowych (ECWRV), skupiające jednostki certyfikujące producentów pojazdów szynowych zgodnie z serią normą EN 15085.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), który posiada status stałego członka tej europejskiej organizacji ds. spawania pojazdów szynowych i ich części. Przedstawiciele TDT przedstawili na forum grupy prezentację dotyczącą dopuszczania materiałów dodatkowych do spawania, która wywołała ogromne zainteresowanie jej uczestników. Członkom komitetu zostały przybliżone podstawy normatywne w tym zakresie, wykazane zostało doświadczenie TDT w dopuszczaniu tego typu oraz zostały przybliżone procedury certyfikacji w Polsce.

Należy podkreślić, że podczas posiedzenia ECWRV ustalono, iż Transportowy Dozór Techniczny, jako pierwsza i jedyna jednostka w Europie spoza Niemiec, zostanie dopuszczony do niemieckiego rejestru certyfikatów materiałów dodatkowych do spawania, w którym do tej pory znajdowały się jedynie certyfikaty wydane przez Deutsche Bahn (DB AG). To oznacza, że polskie podmioty, i nie tylko, zajmujące się produkcją materiałów dodatkowych do spawania uzyskały możliwość uzyskania certyfikatów potwierdzających spełnienie wymagań rozdziału 5.3.2 normy EN 15085-4 oraz możliwość ich stosowania podczas spawania pojazdów szynowych i ich części składowych w TDT. Jest to kolejny obszar, obok spawania pojazdów szynowych i ich części składowych oraz spawania zbiorników zgodnie z RID, w którym TDT uzyskał na poziomie europejskim możliwość ułatwień dla polskich podmiotów działających w tych obszarach w dostępie do rynku europejskiego, w tym niemieckiego.

Podczas spotkania potwierdzono też termin 6. Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej JoinTrans: odbędzie się ona w dniach 12-13 maja 2020 r. w Warszawie, a organizatorem jej będzie TDT wraz z DVS/SLV Halle. Warto zaznaczyć, że ta odbywająca się od dziesięciu lat konferencja, dotycząca spawania pojazdów szynowych i ich części, była organizowana wyłącznie przez DVS/SLV Halle w Niemczech. Po raz pierwszy odbędzie się ona poza terenem Niemiec – właśnie w Warszawie.